مقالات کتاب کنکور

چه ساعتی از شبانه روز بهترین زمان مطالعه است؟ صبح، ظهر یا شب

اگر عاشق علم هستید، اگر از یادگیری لذت می برید، مطالعه و کتاب خواندن جزئی از زندگی شماست. برای ایجاد بهترین زمان مطالعه، صبر و تمرین لازم است. صبح برای بعضی افراد زمان بهتری برای مطالعه است، در حالی که برای بعضی دیگر، شب هنگام می توانند تمرکز بیشتری بر روی مطالعه داشته باشند.

این یک موضوع بحث برانگیز و جالبی می باشد که هر فرد، پاسخ خود را دارد و هر پاسخ، مزایا و محدودیت‌های خود را دارد.

علم چه می گوید؟

طبق علم “زمان بندی خوب” – که به آن کرونوبیولوژی نیز گفته می شود – و اوج عملکرد یادگیری ما، با DNA ما مشخص می‌شود. ساعت بیولوژیکی ما، که ساعتی درونی است که از دوران نوجوانی و جوانی در مغز ما جاسازی شده است، در واقع به ما کمک می‌کند تا تصمیم بگیریم بهترین زمان مطالعه، چه زمانی است؟

 اگرچه اکتشافات جدید ثابت می‌کند که زمان بندی ممکن است همه چیز نباشد، اما اگر می‌خواهید به طور مداوم در بهترین حالت یادگیری خود باشید و عملکرد خوبی در مطالعه داشته باشید، زمانبندی بسیار مهم است.

هر شخصی ساعت بیولوژیکی متفاوتی دارد که اوج بهره وری ذهنی و فکری او را تعیین می‌کند. شما می‌توانید یک فرد سحرخیز باشید، در صبح، پرانرژی، با تمرکز بالا و دارای قدرت یادگیری بالایی باشید. در نقطه مقابل، افرادی هستند که از آرامش و سکوت شب استفاده می‌کنند و به مطالعه می‌پردازند و برای آنها بهترین زمان مطالعه شب ها می باشد و یادگیری به مقدار حداکثر خود می‌رسد.

این نکته را نیز به یاد داشته باشید که همانطور سحرخیز بودن و یا دیر هنگام به تختخواب رفتن، از عادت هایی است که در طولانی مدت برای ما ایجاد می شود، می توان با تمرین و ممارست ساعات خواب و بیداری را بطور دلخواه تغییر داد، در نتیجه بهترین زمان مطالعه ممکن است با این روش تغییر پیدا کند.

مطالعه در صبح‌ها:

اکثر مردم فکر می کنند که صبح بهترین زمان مطالعه است ، زیرا بعد از خواب کافی و آرام شبانه و همچنین صرف صبحانه ای تازه و خوشمزه ، مغز ما در هشیارترین و فعال‌ترین حالت خود برای یادگیری است. نور طبیعی که از پنجره به داخل اتاق می تابد، برای چشم شما مفید است و شما را هوشیار نگه می‌دارد. این زمان برای باز کردن یک کتاب درسی جهت یادگیری نظریه جدید، یا فقط مرور یادداشت های سخنران روز گذشته ، بسیار مناسب است زیرا صبح ها به طور کلی به شما توانایی یادآوری بهتری می‌دهند.

مطالعه در بعداز ظهرها:

بعد از ظهر ، مغز دانش آموزان در ادغام اطلاعات جدید با آنچه که آنها می دانند مهارت دارد. در این زمان از روز ، دانش آموزان قادر به ایجاد ارتباط و معنادار کردن اطلاعاتی هستند که آموخته اند.

صبح ها و بعد از ظهرها برای بسیاری بهترین زمان مطالعه هستند زیرا اگر در حین مطالعه سوالی پیش آمد ، همیشه می توانید با هم سن و سالان یا معلمان خود تماس بگیرید تا به سرعت موارد مبهم، شفاف سازی شود و به جواب سوالات خود برسید، زیرا این زمان فعالیت بیشتر افراد است و افراد زیادی برای کسب اطلاعات بیشتر به کتابخانه مراجعه می کنند.

مطالعه در بعد از ظهر

مطالعه در شب:

برخی از دانش آموزان، انرژی بیشتری در اواخر روز دارند. از این رو ، وقت شب، بهترین زمان مطالعه برای آنها است. تحصیل در این زمان، همچنین به بهبود تمرکز و خلاقیت شما کمک می‌کند زیرا حواس پرتی کمتری وجود دارد، و با رفتن همه افراد به رختخواب، قطعا آرامش و سکوت وجود دارد. همچنین گفته می شود که خوابیدن بعد از مطالعه باعث تلفیق اطلاعات و بهبود یادآوری می شود. با این وجود، یک نکته قابل ذکر است، اطمینان حاصل کنید که به طور متوسط ۸ تا ۹ ساعت در شب می خوابید.

جالب توجه است، برخی تحقیقات نشان داده است که مطالعه در خسته ترین زمان شما می تواند به مغز شما کمک کند تا مهارت های جدید بیشتری مانند صحبت کردن به یک زبان خارجی را حفظ کند. ظاهرا این حتی یک اسم دارد: یادگیری درخواب. از آنجا که در طول خواب با موج آهسته، روند تثبیت حافظه بهترین کار خود را انجام می‌دهد و مغز شما می تواند ترمیم و دوباره فعال سازی مورد نیاز خود را در زمان استراحت دریافت کند. این بدان معنی است که مطالعه قبل از خواب می تواند به مغز شما کمک کند چیزهای جدیدی را حتی در حین خوابیدن یاد بگیرد.

اگر بهترین زمان مطالعه برای شما شب هاست نکات زیر را فراموش نکنید:

برنامه مشخصی را رعایت کنید. این گزینه بهتری نسبت به مطالعه پراکنده است.

در طول روز استراحت کنید.. ذهن شما باید به خوبی استراحت کند تا بتوانید اطلاعات را به طور موثر حفظ کنید. مراقب باشید که از نیاز خود به خواب غافل نشوید و در طول روز آن را برآورده کنید.

از داشتن نور مناسب مطمئن شوید. شما باید راحت درس بخوانید تا وقتی هوا تاریک می شود به چشمانتان آسیب نرسد.

مطالعه در شب

یک جدول زمانی مشخص ایجاد کنید. مطالعه در شب می تواند باعث شود که شما به راحتی وقت خود را هدر دهید. به همین دلیل است که شما باید جدول زمانی مشخصی تنظیم کنید و با کوشش تمام، از جمله زمان استراحت خود نیز پیروی کنید. ممکن است تماشای تلویزیون یا گذراندن وقت در شبکه های اجتماعی وسوسه انگیز باشد، اما از حواس پرتی دوری کنید. طبق برنامه، خود را بر روی مطالعه متمرکز کنید.

به موسیقی گوش دهید این باعث افزایش سطح خلاقیت شما می شود که هنگام شب بارزتر می شود. آیا می‌دانید هنرمندان از کار شبانه لذت می‌برند؟ این عمدتا به این دلیل است که تمایلات خلاقانه آنها را افزایش می‌دهد. بنابراین، اگر می‌توانید، هنگام مطالعه به موسیقی انگیزشی و الهام‌بخش یا هر ژانری که ترجیح می‌دهید گوش دهید.

چطور بهترین زمان مطالعه خود را پیدا کنید:

همانطور که گفته شد ، زمان بندی های مختلف برای دانشجویان مختلف کارساز است و اگر عوامل زیر را در نظر بگیرید می توانید بهترین زمان مطالعه را برای خود در طی شبانه روز پیدا کنید.

اولا، چه زمانی هوشیارتر هستید؟ به آن فکر کنید، اما به نظر می‌رسد کیفیت‌های مختلف خاطرات و هوشیاری در ساعات مختلف روز برای افراد مختلف، فرق دارد. به عنوان مثال، شما می‌توانید یک حافظه بصری بهتر در صبح داشته باشید، اما توانایی تفکر انتقادی شما در بعد از ظهر به اوج خود می‌رسد. ثانیا، اگر در زمان‌هایی از شبانه روز که شما مستعد حواس پرتی هستید، مانند زمان شام، ممکن است برنامه شما را مختل کند، بهتر است زمان دیگری برای مطالعه و یادگیری پیدا کنید. در آخر، مطمئن شوید که زمانی را انتخاب کرده‌اید که می‌توانید به طور مداوم به آن پایبند باشید، حداقل برای چند روز در هفته زیرا ثبات به شما کمک می‌کند تا روزانه در ساعت های مشخصی مطالعه کنید و کیفیت زمان مطالعه را بهبود می‌بخشد.

بهترین زمان مطالعه

درست مانند سبک یادگیری منحصر به فرد هر دانش آموز، دانش آموزان مختلف نیز ممکن است در ساعات مختلف روز بهتر یاد بگیرند. اما اگر هر روز در یک ساعت مطالعه کنید، ذهن و بدن خود را به تدریج و به زودی مشروط می کنید، برای مطالعه در بهترین چارچوب ذهنی خود خواهید بود. پس از دانستن اینکه چه چیزی برای خودتان بهتر است ، می توانید روند مطالعه خود را به طور موثرتر و کارآمدتری شروع کنید.

نکاتی در ارتباط با بهترین زمان مطالعه و کیفیت یادگیری:

با یک چرت کوتاه در بعد از ظهر ممکن است نه تنها چیزهای یاد گرفته شده را در حافظه خود ذخیره کنید بلکه انرژی شما را نیز بازیابی می‌کند و سهم بسزایی در یادگیری ایجاد می کند.

اگر قرار است برای یک امتحان سخت، ساعتهای طولانی از روز را مطالعه کنید، دقایق کوتاهی در زمان مطالعه را به فعالیت هایی مثل گوش کردن به موسیقی دلخواه، یک پیاده روی چند دقیقه ای، خوردن یک اسنک خوشمزه اختصاص دهید، این کارها می تواند مغز شما را دوباره شارژ کند.

تا حالا دقت کرده اید که ممکن است یک موضوع خاص در ذهن شما نشسته باشد و سوالات زیادی در ارتباط با آن داشته باشید و بسیار مشتاق برای رسیدن به جواب ها باشید. اشتیاق شما می تواند هر زمانی را به بهترین زمان مطالعه تبدیل کند.

مطالعات نشان داده اند بین ساعت ۴ تا ۷ صبح، یادگیری به حداقل می رسد. این زمان را از برنامه زمانی خود برای مطالعه حذف کنید.

از کاربران محترم سایت که این پست را با دقت مطالعه کرده‌اند خواهشمند است نظرات و پیشنهادات خود را در ارتباط با این موضوع در زیر این پست برای ما ارسال کنند.

 

منبع:
improvestudyhabits.com
psb-academy.edu.sg
dumblittleman.com

خرید کتاب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا