مقالات کتاب کنکور

کارآمدترین روش برنامه ریزی برای کنکور کدام است؟

برنامه ریزی برای کنکور

قبل از این که بخواهیم در مورد برنامه ریزی برای کنکور مطالبی را بیان کنیم، ابتدا در مورد مفهوم کلی برنامه ریزی توضیحاتی ارائه خواهیم کرد. برنامه ریزی در زندگی انسان همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و فرد برای نظم بخشیدن و ساماندهی کارهای خود اعم از کارهای روزانه و درسی به یک برنامه ریزی دقیق و منعطف نیاز دارد. اهمیت برنامه ریزی در فعالیت هایی مانند کنکور چندین برابر می شود زیرا این فعالیت جنبه های مختلف زندگی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد.

عامل دیگری که برای رسیدن به موفقیت مهم است عمل کردن به این برنامه ریزی است. عاملی که سبب اجرایی نشدن برنامه ریزی برای کنکور می‌شود، این است که داوطلبان برنامه ریزی خود را به صورت ساعتی یا روزانه انجام می دهند. این نوع از برنامه‌ ریزی اشتباه است چون در زندگی ما اتفاقات غیر مترقبه و پیش بینی نشده ممکن است رخ دهد که باعث می‌شوند ما نتوانیم کار تعیین شده در زمان مشخص را انجام دهیم. وقتی که ما نتوانیم یک روز برنامه خود را اجرا کنیم این برنامه به یک برنامه غیر قابل اجرا تبدیل می شود. توصیه اکثر مشاوران، برنامه ریزی هفتگی است، برنامه ریزی هفتگی مناسب ترین و منعطف ترین نوع برنامه ریزی برای کنکور است. در این برنامه می‌توانیم کسورات و کم کاری های روزهای قبل را بعدا جبران کنیم.

رسیدن هدف

فواید برنامه ریزی برای کنکور

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که برنامه ریزی برای کنکور چه فوایدی می تواند داشته باشد؟ برنامه ریزی فواید زیادی دارد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

1- باعث می شود هدف های مشخصی داشته باشیم:

زمانی که داوطلب شروع به برنامه ریزی می کند مجبور می شود برای خود اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی مشخص کند تا با توجه به آن بتواند برنامه مناسبی تهیه کند. بدین صورت او نسبت به هدف های خود شناخت بهتری پیدا کرده و آنها را دسته بندی می کند.

2- باعث می شود با آرامش خاطر بیشتری به مطالعه بپردازید:

برنامه ریزی برای کنکور لیستی از درس های خوانده شده و نشده را برایمان مشخص می کند و ما نسبت به وضعیت خود آگاه می شویم. این آگاهی استرس را کاهش می دهد و راه رسیدن به هدف را برایمان روشن تر می کند.

3- باعث بالا رفتن انگیزه فرد می شود:

بر اساس مورد قبلی وقتی راه رسیدن به مطلوب روشن تر شود انگیزه ما برای تلاش کردن بیشتر و بیشتر می شود.

4- به بالا رفتن کیفیت مطالعه کمک می کند:

برنامه ریزی برای کنکور باعث هدفمند شدن مطالعات می شود و همچنین از خواندن مطالب اضافه جلوگیری می کند.هدفمند شدن مطالعات

5- باعث صرفه جویی در زمان می شود:

با برنامه ریزی بین مطالعات و کارهای مختلف هماهنگی ایجاد می شود. این هماهنگی از اتلاف زمان جلوگیری کرده و باعث می شود در زمان کمتر مطالب بیشتری را یاد بگیریم.

6- باعث استفاده بهینه از انرژی و توان ذهنی فرد می شود:

استفاده از یک برنامه صحیح و استاندارد سبب می شود که فرد انرژی و توان ذهنی خود را با توجه به برنامه ای که دارد بهینه استفاده کند و از وسواس فکری و خواندن مطالب هجو و اضافی جلوگیری می کند.

7- باعث افزایش پیشرفت فرد می شود:

با برنامه ریزی برای کنکور ما عملکرد خود را به صورت مکتوب در می آوریم که این امر باعث پیشرفت روز افزون می شود.

انواع روش های برنامه ریزی برای کنکوربرنامه ریزی برای کنکور

یک داوطلب می تواند بر اساس هدفی که دارد برنامه ریزی متناسب با آن را داشته باشد. برنامه ریزی برای کنکور انواع مختلفی دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

  • برنامه ریزی بر اساس زمان:

در این نوع از برنامه ریزی کنکور فقط زمان درس خواندن مشخص می شود و هیچ اشاره ای به اینکه کدام کتاب یا کدام مبحث خوانده شود نشده است.

این نوع از برنامه ریزی برای داوطلبینی مناسب است که فقط می خواهند با معقوله کنکور آشنا شوند و نیازی به برنامه های پیچیده ندارند.

  • برنامه ریزی بر اساس حجم:

در این نوع از برنامه ریزی برای کنکور برخلاف نوع قبلی فقط حجم دروسی که باید خوانده شود مشخص می شود و زمان آن مشخص نمی باشد.

ایراد وارده به این برنامه این است که چون زمان مشخصی برای مطالعه تعیین نشده سرعت مطالعه کندتر می باشد.

  • برنامه ریزی بر اساس حجم و زمان:

در این نوع از برنامه ریزی برای کنکور هم حجم مورد مطالعه مشخص شده و هم زمان اختصاص داده شده به آن مبحث. این برنامه بهترین نوع برنامه ریزی است که اکثرا مشاورین از این روش استفاده می کنند.

 

برنامه ریزی برای کنکور چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

برای این که یک برنامه ریزی در رابطه با کنکور جامع باشد و ما را به بهترین نتیجه برساند لازم است که یک سری ویژگی برای آن در نظر گرفت. در ادامه به بررسی برخی از این ویژگی ها خواهیم پرداخت.

1- مکتوب بودن برنامه ریزی

2- ساده و قابل اجرا بودن

3- متنوع و منعطف و منطقی بودن

4- گنجاندن ساعت تفریح و ساعت خواب درست

5- شامل مرور و جمع بندی و ارزیابی باشد.

6- اهداف به وضوح مشخص شده باشد.

7_ تناسب تعداد تست با درسنامه در برنامه ریزی برای کنکور

8_ منطقی عمل کردن و جوگیر نشدن در برنامه ریزی

9_ مرور در برنامه ریزی کنکور

10_ برنامه ریزی کنکور باید مخصوص خودت باشد

11_ اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برنامه خودتون رو مشخص کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *