مقالات کتاب کنکور

بهترین راه افزایش تمرکز؛موفق ترین ها چگونه تمرکز می کنند

افزایش تمرکز

موفق ترین انسان ها  لزوما با هوش ترین ها نیستند اما نکته ی مشترک بین تمام افراد موفق توانایی تمرکز بر روی انجام کارها ست. همه ی ما موقعیت هایی را تجربه کرده شایم که از شدت علاقه  و توجه به موضوع یا کاری غرق در انجام آن شده ایم و بهترین نتایج را هم کسب کرده ایم. مطلب درسی که سالهاست در کنج خاطرمان مانده،لذت کاری که با تمام وجود انجامش داده ایم و حتی گذر زمان را حس نکردیم .خاطره ی صحبت با عزیزی که غرق در رفتار و گفتارش بوده ایم و هنوز هم پس از سال ها  تمام جزئیات آن ملاقات را به خاطر می آوریم همه و همه نمونه  هایی از اعجاز تمرکز است. اما واقعا بهترین راه افزایش تمرکز چیست ؟

بهترین راه افزایش تمرکز؛موفق ترین ها چگونه تمرکز می کنند - کتاب کنکور

به بیان ساده می توان گفت تمرکز در واقع همسویی ذهن آدمی با خواست و اراده ی اوست . اوج تمرکز زمانی ایجاد می شود که ذهن و روح و دل، همه مشغول یک کار و یک هدف مشخص باشد. بهترین نتایج در هر کاری حاصل همین اتفاق است اما این کار در کلام ساده به نظر می رسد واقعیت ،تجربه و آنچه محققان دریافته اند نشان میدهد که نهایت مدتی که  افراد واقعا بر کار یا هدف خود متمرکزند 6 ساعت در هفته است  که این ساعات هم اغلب ساعات آغازین صبح و ساعات پایان شب هستند.

افزایش تمرکز فرایندی تدریجی و مرحله مرحله است .قدم اول برای رهایی از حواس پرتی و رسیدن به اوج تمرکز؛ پیدا کردن دلایل  و ریشه های حواس پرتی  و عوامل عدم تمرکز است. مسلما مغزی که خواب و استراحت کافی نداشته ، ذهنی که درگیر هیجانات احساسی،غم ،اندوه ، نگرانی و تشویش است ، فردی که مدام و  بی هدف  در فضای مجازی سیر می کند نمی تواند بر موضوع و کار خاصی تمرکز کند. در کنار این موارد گاه حتی کم نوشیدن آب ، احساس گرسنگی ، خشم فرو خورده ای که به درستی ابراز نشده ، مشکلات مالی و خانوادگی ،عدم اعتماد به نفس،خود کم بینی یا خود بزرگ بینی و  بی نظمی و شلوغی محیط اطراف ،پذیرش مسئولیت بدون در نظر گرفتن شرایط و واقعیت ها ،همه و همه می تواند دلیل مهمی برای عدم تمرکز باشد. علاوه بر این ها دلایل فردی و شخصیتی و مشکلات بی شمار دیگری  نیز وجود دارد که هر یک می تواند هر لحظه به سهولت تمرکز فرد را به هم بزند.

اگر واقعا در پی افزایش تمرکز  هستید پیشنهاد می شود ابتدا و هر چه سریعتر   با کاغذ و قلم آشتی کنید .تمام نگرانی ها و عواملی که می تواند تمرکز شما را تحت تاثیر قرار دهد صادقانه و با دقت بنویسید تا بتوانید تا حد ممکن آنها را حذف کنید . اختصاص دادن تنها چند دقیقه در روز به  نوشتن  و به روی کاغذ آوردن  دغدغه ها ، احساسات ، نگرانی ها و هر آنچه ناخود آگاه شما را درگیر کرده باعث تخلیه هیجانی شده و بسیاری از عوامل عدم تمرکز را ازبین می برد. اگر  واقعا به دنبال افزایش تمرکز و دقت هستید این راه را امتحان کنید .

واقعیت برآمده از تحقیقات دانشمندان روانشناسی نشان میدهد  پس از هر بار که تمرکز خود را از دست میدهیم حداقل 25 دقیقه زمان می برد تا دوباره  به تمرکز لازم دست یابیم شاید به خاطر همین واقعیت است که  گاه هنگام انجام کاری که معمولا یک ساعت زمان می برده است حدود سه یا چهار ساعت زمان از دست داده ایم.

مهمترین تفاوت میان افراد موفق و ناموفق همین تمرکز است . پس  چه بهتر که قبل از هر کاری ابتدا به دنبال یافتن عملی ترین و سودمندترین  راه های افزایش تمرکز باشیم . افزایش تمرکز و به ویژه یافتن  راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن چندان دشوار نیست. مهمترین نکته در این راه تمرین و مداومت است.بهترین راه افزایش تمرکز؛موفق ترین ها چگونه تمرکز می کنند - کتاب کنکور

انجام و البته تکرار تمرین های افزایش تمرکز به مرور باعث می شود که ذهن از پریدن این شاخه به آن شاخه پرهیز کرده  و تمام توجه خود را به شکل کاملا ارادی بر فعالیت مد نظر شما معطوف نماید. مسلما با افزایش تمرکز و زمانی که تمام انرژی ذهن معطوف به کاری مشخص است درصد خطا به پایین ترین سطح کیفیت و بهره وری به بالاترین حد ممکن می رسد.

شاه کلید افزایش تمرکز و دقت  نظم، برنامه ریزی و پرهیز از پرداختن همزمان به چند کار است .اگر شما هم از جمله افرادی هستید که به توانایی خود در انجام چند کار همزمان می بالند با عرض شرمندگی باید گفت این توانایی ظاهری قاتل تمرکز شماست و مهمتر آنکه انجام دادن چند کار به شکل همزمان ضریب هوشی شما را نیز نابود می کند چرا که به مرور مغز عادت توجه به جزئیات را از دست می دهد و این یعنی کاهش آی کیو

راههای افزایش تمرکز  بهترین راه افزایش تمرکز؛موفق ترین ها چگونه تمرکز می کنند - کتاب کنکور

چه دانش آموز و دانشجو باشید و به دنبال راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن و چه بزرگسالی پر مشغله که به دنبال راه های افزایش تمرکز هنگام انجام کارهای متعدد و سنگین است؛ مهم ترین و عملی ترین توصیه برنامه ریزی است . برنامه ریزی شما را از شر دغدغه های اضطراب آور و کارهای عقب مانده خلاص می کند و به ویژه اینکه با برنامه ریزی درست به راحتی و با خیالی آسوده می توانید در زمان مشخص ذهن خود را تنها بر روی یک فعالیت مشخص متمرکز کنید . اما نکته قابل توجه این است که منظور ما از برنامه ریزی به هیچ عنوان برنامه ریزی های غیر واقعی و زمان بندی های سختگیرانه و تنش آفرین نیست چرا که تجربه ثابت کرده برنامه ریزی های این چنینی نه تنها کمکی به افزایش تمرکز نمی کنند بلکه منجر به ایجاد استرس و عذاب وجدان بیشتر شده و نتیجه ی عکس می دهد.

بهترین روش برنامه ریزی برای افزایش تمرکز

بهترین راه افزایش تمرکز؛موفق ترین ها چگونه تمرکز می کنند - کتاب کنکور

بهترین  و اصولی ترین روش برنامه ریزی بسیار ساده است . کافی است که ابتدا تمام کارها و فعالیت های روزانه ی خود را بر روی کاغذ یادداشت نموده و سپس به ترتیب اولویت آنها را شماره گذاری نمایید به این ترتیب در پایان روز حتی اگر موفق به انجام کامل برنامه های مد نظرتان نشده باشید دست کم آسوده خاطر خواهید بود که مهم ترین کارها را انجام داده اید . با تکرار این روند به مرور برنامه ای منظم ، اهدافی به انجام رسیده و از همه مهتر خاطری آسوده خواهید داشت و این مهمترین اصل در افزایش تمرکز است.

تکنیک های ساده و عملی برای افزایش تمرکزبهترین راه افزایش تمرکز؛موفق ترین ها چگونه تمرکز می کنند - کتاب کنکور

اولین و مهمترین تکنیک افزایش تمرکز توجه به سلامتی است چرا که حتی  یک سردرد ساده می تواند تمرکزمان را از بین ببرد.اما برای افزایش تمرکز چه باید کرد ؟

  • آشتی با طبیعت:   یکی از مهمترین تکنیک افزایش تمرکز آشتی با طبیعت است . حضور مداوم  در محیطی که لبریز از آرامش و نشاط و سرسبزی طبیعت باشد می تواند کمک بزرگی به افزایش تمرکز نماید .حتی اگر به شدت گرفتار هستید و زمان کافی برای رفتن به بوستان و دامان طبیعت را ندارید حداقل از قرار دادن گلدان سبز و شاداب در محیط کار و زندگی خود غافل نشوید.
  • استراحت : برای موفقیت در افزایش تمرکز از استراحت غافل نشوید . منظور از استراحت خوابیدن های طولانی نیست چرا که خواب طولانی می تواند نتیجه ی عکس در روند افزایش تمرکز ایجاد نماید توجه کنید تنها 15 دقیقه بله فقط 15 دقیقه استراحت عصرگاهی برای افزایش تمرکز کافی است.
  • پرهیز از افراط در استفاده از وسایل ارتباطی: سالهاست بشر به اتکای فناوری در جستجوی آسایش و آرامش است اما نکته ی قابل تامل این است که زیاده روی در استفاده از تکنولوژی به ویژه فناوری های ارتباطاتی مانند تلفن ، پیامک، صفحات مجازی، رسانه ها و شبکه های اجتماعی تاثیری مخرب بر افزایش تمرکز انسان دارند بنابراین اگر به دنبال  افزایش تمرکز و کسب نمره ای درخشان در امتحان و یا نتیجه ای عالی در پروژه های خود هستید حداقل در هنگام  کار و درس خواندن تلفن همراه اینترنت و هر گونه وسیله ی پیام رسان را از خود دور کنید .  بهترین راه افزایش تمرکز؛موفق ترین ها چگونه تمرکز می کنند - کتاب کنکور

گوش سپردن به موسیقی آرام بخش،صدای جان بخش طبیعت،رایحه های ملایم به ویژه رایحه گیاهانی مانند رزماری،حل جدول ، پازل و بازیهایی که دقت  توجه بالایی می طلبد،یوگا و تمرینات ذهنی ،راز و نیاز با پروردگار  می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشیده و باعث افزایش تمرکز شود.

تکنیک های فراوانی برای افزایش تمرکز وجود دارد تکنیک هایی مانند تغییر چیدمان محیط، بی حرکت نشستن برروی صندلی به مدت حداقل 5 دقیقه ،تمرکزهای 25 دقیقه ای برروی کاری ثابت،تمرکز با آینه ،زل زدن  به لیوان آب،تمرکز بر اشکال هندسی که خود ترسیم و رنگ آمیزی کرده اید همه اینها راههایی آزموده و مفید برای افزایش تمرکز است.

حفظ سلامتی شاهراه  دستیابی به تمرکز

برای افزایش تمرکز چه بخوریم؟

بالطبع تغذیه و مواد خوراکی در افزایش دقت و تمرکز نقش بسزایی دارند چنانکه در طب سنتی به خوردن کشمش و مویز برای افزایش تمرکز و تقویت حافظه اشاره شده . به طور کلی رژیم غذایی سرشار از میوه سبزیجات ،ماهی و میگو ،سبزیجاتی مانند اسفناج و کلم قرمز به دلیل ویتامین ها و مواد مغذی  و فیبر سرشاری که دارند در افزایش تمرکز موثرند. به علاوه اینکه رعایت برنامه غذایی منظم به ویژه صرف صبحانه، بسیار در افزایش تمرکز تاثیر گذار است . البته باید گفت با وجود اینکه کافئین موجود در چای و قهوه و قند موجود در شیرینی ها با افزایش انرژی موقتا باعث افزایش تمرکز می شوند اما افراط در مصرف چای و شیرینی و شکلات می تواند تاثیر مخربی بر ذهن گذاشته حتی منجر به بروز استرس و افسردگی شود.

رعایت برنامه غذایی منظم به ویژه صرف صبحانه بسیار در افزایش تمرکز تاثیر گذار است. شاه کلید افزایش تمرکز پیروی از روش زندگی سالم ،با نشاط منظم و فعال است . همواره شاد و پیروز و سلامت باشید.

آنچه گذشت تلاشی بود برای معرفی روشهای کاربردی افزایش تمرکز که امیدوارم مقبول طبع شما عزیزان بوده باشد. اگر شما هم تجربه ای مفیدی در افزایش تمرکز دارید با بیان آن ما را خوشحال می کنید. بی صبرانه منتظر نظرات سازنده و کامنت های شما خوبان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *