مقالات کتاب کنکور

راهکارهای کاهش استرس کنکور

کاهش استرس کنکور

استرس همیشه قبل از انجام بعضی کارها به سراغ فرد می آید. در صورتی که این استرس مدت زمان زیادی در فرد وجود داشته باشد کم کم تبدیل به اضطراب خواهد شد و کنترل آن از بسیار مشکل می شود.

استرس عموما به خاطر راه یافتن افکار منفی در ذهن پدید می آید و با هر بار فکر کردن به این افکار منفی بیشتر در ذهن نفوذ می کنند. راهکارهای زیادی برای کاهش استرس کنکور پیشنهاد می شود اما مهمترین راه آن جلوگیری از ورود افکار منفی است. می توان با جایگزین کردن افکار مثبت کم کم مانع از ورود افکار مثبت شد.

ذهن خود را مانند یک ظرف با ظرفیت و گنجایش مشخص تصور کنید. حالا اگر تمام ظرفیت ذهن شما با افکار مثبت انباشته شود دیگر جایی برای بوجود آمدن افکار منفی نخواهد ماند.

افکار مثبت جایگزین افکار منفی

یکی از استرس هایی که همه ما آن را تجربه کرده ایم، استرس برای کنکور است. این استرس قبل و حتی در زمان کنکور هم وجود دارد. پس چنانچه موفق به کاهش استرس کنکور قبل از آن شوید بدون شک در زمان کنکور آرامش خواهید داشت و نتایج بهتری از تلاش خود خواهید گرفت.

باید بدانید علت استرس شما از چیست؟ آیا از اینکه نمی توانید تمام منابع را مطالعه کنید، میترسید؟ آیا از اینکه در کنکور موفق نشوید واهمه دارید؟ یا از ضعف های خود که مانع رشد شما در کنکور خواهد شد می ترسید؟ و….

برنامه ریزی اهداف

توجه به توانایی های خود باعث کاهش استرس کنکور خواهد شد

پاسخ شما هر چه که باشد این استرس را افکار خودتان بوجود آورده است پس با برنامه ریزی و تفکر درست در رفع عیوب درسی تان حتما موفق خواهید شد که این مسئله را به راحتی حل کنید.

باید متوجه شوید علت باورهای منفی شما نسبت به خودتان از کجا نشات می گیرد. آیا اعتماد به نفس شما پایین است؟ خودتان را با دیگران مقایسه می کنید؟ در برنامه ریزی برای کنکور ناتوان هستید؟ و ……

تکنیک های موثر برای کاهش استرس کنکور

تکنیک های موثر برای کاهش استرس کنکور

بگذارید روشن و بدون پرده به شما بگویم که باورهای شما می تواند باعث موفقیت یا شکست شما باشد. استرس همچنان که بر خواب و تغذیه شما اثر منفی خواهد گذاشت، تفکر، یادگیری و تمرکز شما را دچار اختلال خواهد کرد.

مشاوره به شما کمک می کند تا بدانید علت استرس شما منشا آموزشی، خانوادگی یا شخصیتی دارد.

اولین قدم برای کاهش استرس امتحان کنکور این است که به کنکور به چشم یک غول بزرگ نگاه نکنید. همانگونه که شما مقاطع تحصیلی را از پایه تا الان طی کرده اید و برای گذر از هرکدام امتحان داده و موفق به آمدن به پایه بالاتری شده اید، کنکور را هم مانند یکی از مقاطع تحصیلی فرض کنید که قرار است از مطالبی که تا به حال آموخته اید برای رسیدن به این پایه بهره ببرید. ذهن خود را عادت دهید تا باورهای سخت بودن کنکور را بشکند و آن هم با تکرار این مطلب که کنکور ساده و راحت است، امکان پذیر خواهد شد.

هر چقدر زودتر به این اقدام دست بزنید نیاز کمتری به تلاش برای شکستن این سد خواهید داشت. شرکت در کنکور همراه با آموزش های تخصصی تر و دریافت علوم مورد نیاز برای آینده خواهید بود و آن را پله ای دیگر از زندگی تصور کنید.

از مقایسه خود با دیگران دست بردارید چرا که توانایی های هر فرد و راه های رسیدن افراد به مقصد با هم متفاوت است. راه های مختص به خودتان را پیدا کنید .

مشورت با افراد موفق در این زمینه بسیار کمک کننده خواهد بود. آنها به شما بهترین راه های کاهش استرس کنکور را خواهند گفت، چرا که زمانی با همین مسئله روبرو شده اند و الگوی خوب و مناسبی برای شما خواهند بود.

مشورت با افراد موفق

مدیریت زمان یکی از این راههای کاهش استرس کنکور است. این کار آشفتگی های ذهنی شما را از بین می برد و به شما می آموزد که مطابق با توانایی های خود و با برنامه ریزی درست برای رسیدن به اهدافتان تلاش مفید انجام دهید. چنانچه برنامه ریزی خوبی داشته باشید و به انجام آن پایبند بمانید مطمئنا از سرازیری استرس کنکور دور خواهید شد و به محض یافتن آرامش به راحتی به موفقیت خود باور داشته و پر انرژی به سمت آن حرکت خواهید کرد.

از اتفاقات غیر مترقبه ای که در مسیر برنامه ریزی ما خواهند افتاد نهراسید چرا که یک برنامه ریزی خوب قابلیت انعطاف پذیری برای تغییرات کوچک و جبران از دست رفتن برخی وقت ها را خواهد داشت.

ورزش برای کاهش استرس

زمانی از برنامه روزانه خود را صرف فعالیت های بدنی سودمند و شادی آور مانند ورزش، بازی های سودمند، پیاده روی، دوچرخه سواری و دریافت آرامش نمایید. این بخش کمک بسیاری برای جذب انرژی مثبت برای ادامه برنامه روزانه  به شما خواهد بخشید.

تغذیه و دریافت ویتامین های مفید مانند کلسیم، منیزیم و انواع ویتامین های A ، B،C  از سبزیجات و میوه جات هم در دریافت انرژی بدنتان بسیار مفید  می باشد و یکی از راهکارهای مفید در حوزه سلامت برای کاهش استرس کنکور خواهد بود.

داشتن خواب مطلوب و منظم یکی دیگر از راههای کاهش استرس کنکور می باشد. خواب کافی باعث نشاط و ذخیره انرژی های مفید به بدن جهت شروع فعالیت های روزانه می باشد. برای داشتن یک خواب با کیفیت شام سبک میل کنید و دمنوش های آرام بخش بنوشید.

همیشه وقتی را برای لبخند زدن از ته دل با دیدن فیلم های کمدی برای خودتان فراهم کنید. خنده باعث ایجاد نشاط و سرزندگی خواهد شد و به انجام بهتر فعالیت های روزانه کمک شایانی می کند و قدرت یادگیری را افزایش می دهد.

نقش خانواده در کاهش استرس کنکور

حمایت خانواده برای رسیدن به موفقیت

گفتگوی تشویق کننده و با نشاط از طرف والدین در کاهش استرس کنکور در فرزندان بسیار موثر است

از معاشرت و صحبت با افرادی که به شما استرس منتقل می کنند، دوری کنید.

یکی از مهمترین علل استرس در کنکور رفتار خانواده با فرد در مسیر آمادگی برای کنکور است. مقایسه، تنبیه، فشار زیاد و سرزنش سبب تحلیل انرژی فرد و ایجاد استرس به او می باشد.

استرس کنکور به نوعی ترس از عکس العمل های نگران کننده اطرافیان بخصوص خانواده نسبت به نتایج آن می باشد. خانواده به عنوان مهمترین حامی باید از تحمیل و اجبار در زمینه آمادگی فرزند خود برای کنکور پرهیز کرده و این کار را به مشاوران تحصیلی حرفه ای بسپارند. وظیفه ی خانواده بیشتر تمرکز برای فراهم آوردن امکانات مفید و فضایی آرام بخش و به دور از تنش در خانه است.

رفتار درست خانواده و اطرافیان با فرد می تواند پشتوانه ی بسیار موثری در موفقیت آنها باشد.

به گفتگوهای درونی که از پالس های منفی اطرافیان دریافت می کنیم، توجهی نکنیم و به مرور نقاط قوت، توانایی ها و برنامه ریزی های خود بپردازیم.

سعی کنیم ضعف در دروس را با مشاوره گرفتن از افراد موفق، کلاس ها و کتاب های کمک آموزشی از بین ببریم. روش های صحیح مطالعه را بیاموزیم و در پایان هفته عملکرد خود را ارزیابی کنیم تا نقاط قوت مان را تقویت و به رفع نقاط ضعف بپردازیم.

از انجام هر کاری که برنامه ریزی شما را دچار اختلال می کند و حس منفی در شما به وجود می آورد، اجتناب کنید. چنانچه دیدن ویدئوهای انگیزشی برای بالا بردن انگیزه های شما مفید است در برنامه روزانه تان تایم کوتاهی را به آن اختصاص دهید.

برنامه ریزی برای کاهش استرس

حس اعتماد به خود و باور به اینکه به خواسته تان خواهید رسید را هر روز با خودتان تکرار کنید. خود را از نظر و قضاوت های دیگران رها کنید و مطمئن باشید که تلاش مفید همراه با برنامه ریزی درست به طور حتم شما را به مقصد می رساند.

  • با سپاس از شما خواننده گرامی می خواهیم تا نظرات ارزشمند خود را در خصوص محتوا برای ما کامنت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *